деца, не си губете времето с XNA

Всичко за програмирането на игри - архитектура, графика, звук, изкуствен интелект, мрежи.
Потребителски аватар
Zemedelec
Power User
Power User
Регистриран: 08 дек 2003 15:45
Контакти:

Re: деца, не си губете времето с XNA

Мнение от Zemedelec » 06 дек 2011 12:15

DX очевидно няма да умре, просто updates ще са заедно със service pack-овете, няма да има сериозен съппорт, никакви samples (те открай време не струваха в сравнение с тези на вендорите и без това) и почти никакъв bugfix. Доколкото разбрах, имало един човек по HLSL компилатора, който там нещо се бори и това е. DX12? Практически на никой не му е нужен - ако погледнем BF3/DICE, освен които никой не се опитва да прави сериозни DX11 неща и как BF3 показа че да правиш мултиплатформа и DX11 на PC си е жив провал спрямо конзолите...
XNA - лека му пръст, аз така и не разбрах на кого и за какво му е нужно то, особенно днес.
Unity се превръща в нещо голямо, особенно като гледам на какво прилича Molehill.

Stilgar
Power User
Power User
Регистриран: 12 яну 2006 22:15
Контакти:

Мнение от Stilgar » 06 дек 2011 12:41

Zemedelec написа:XNA - лека му пръст, аз така и не разбрах на кого и за какво му е нужно то, особенно днес.
На MS основно. Трябва някак си да се sandbox-ват нещата и managed code се оказва доста удобен начин. Що мислиш на телефона пуснаха само XNA? Със сигурност в бъдеще ще има поддръжка на native код обаче това не може да стане бързо и лесно ако има брутални изисквания за sandbox.

Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Регистриран: 07 дек 2003 21:52
Контакти:

Мнение от haho » 06 дек 2011 13:28

Zemedelec написа:DX12? Практически на никой не му е нужен - ако погледнем BF3/DICE, освен които никой не се опитва да прави сериозни DX11 неща и как BF3 показа че да правиш мултиплатформа и DX11 на PC си е жив провал спрямо конзолите...

То аз се чудя останаха ли фийчъри за ДХ12 изобщо? 11 заедно с компют шейдър/опен ЦЛ позволяват да се направят рендерери с функционалността на офлайн рендерерите, само перформънс да има. Това за БФ3, PC и конзолите учудва ли някого?!?!

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User
Регистриран: 02 дек 2010 22:51

Мнение от themean » 06 дек 2011 14:29

Нови фийчери ще има като направят видео карти които да ги поддържат
За момента и аз не се сещам какво може още да се иска от една видео карта ама на ония главуни дето ги
правят това им е работата (да се сещат)

Stilgar
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Stilgar » 06 дек 2011 14:48

themean написа:Нови фийчери ще има като направят видео карти които да ги поддържат
За момента и аз не се сещам какво може още да се иска от една видео карта ама на ония главуни дето ги
Имам някакво подозрение, че нещата не работят задължително в тази посока. Предполагам APIтата се изработват заедно с хардуера, докато последният още е на ниво чертеж.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 дек 2011 16:43

Stilgar написа:
themean написа:Нови фийчери ще има като направят видео карти които да ги поддържат
Имам някакво подозрение, че нещата не работят задължително в тази посока. Предполагам APIтата се изработват заедно с хардуера, докато последният още е на ниво чертеж.
Силно съм убеден, че въпросните API-та предоставят някакъв интерфейс към драйвера на карта (тоест API-то може точно толкова колкото може драйвера или по-малко )

Потребителски аватар
Zemedelec
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Zemedelec » 06 дек 2011 16:55

themean написа:Силно съм убеден, че въпросните API-та предоставят някакъв интерфейс към драйвера на карта
Че кой казва нещо друго. Човека ти вика, че API-то се прави заедно с поредното поколение желязо. Или според теб това не е така?

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 дек 2011 17:02

Това го написах относно подозренията му, че нещата не стават точно така

Потребителски аватар
Zemedelec
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Zemedelec » 06 дек 2011 17:03

themean написа:Това го написах относно подозренията му, че нещата не стават точно така
Ми да, той е прав - разработката на API-то върви заедно с вендорите, рядкой някой еднолично тръгва да прави поредната революция, без да се обади...

Stilgar
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Stilgar » 06 дек 2011 17:17

Коментарът ми беше по отношение на твърдението, че нови features има като направят нови видео карти. Според мен тези, които правят API-то се разбират с тези които правят видео картите какви features да има и се правят едновременно. Не е да кажеш видеокартаджиите да измислят няква нова сметка, да я пуснат на пазара и тея дето правят API-то да си кажат дай да направим тука нещо в API-то да ползва тая сметка. Не се съмнявам, че има случаи, в които нещата работят на подобен принцип (хардуерът е първи) като например Kinect, но не мисля, че графиката е такава област.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 дек 2011 17:18

Ясно станало е недоразумение :)
В моя коментар точно това съм искал да кажа че първи вудеокартата трябва да може да прави нещата и след това апито
А вие сте разбрали че апито си ги поддържа, но видеокартата още не ??

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 дек 2011 17:20

@stiglar
Прави си брат :)

Потребителски аватар
Zemedelec
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Zemedelec » 06 дек 2011 17:25

themean написа:В моя коментар точно това съм искал да кажа че първи вудеокартата трябва да може да прави нещата и след това апито
Правят се за-е-дно.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 дек 2011 17:30

Съгласих се де :)
само че ще отбележа вендорите поемат инициативата :)

Stilgar
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Stilgar » 06 дек 2011 17:32

themean написа:само че ще отбележа вендорите поемат инициативата :)
Може би си прав, но откъде имаш тази информация?

Потребителски аватар
Zemedelec
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Zemedelec » 06 дек 2011 17:34

themean написа:Съгласих се де :)
само че ще отбележа вендорите поемат инициативата :)
Брей... ама от сигурен източник ли го знаеш това?

Отговори