деца, не си губете времето с XNA

Всичко за програмирането на игри - архитектура, графика, звук, изкуствен интелект, мрежи.
Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Регистриран: 04 дек 2003 15:44
Контакти:

деца, не си губете времето с XNA

Мнение от stoiko » 30 ное 2011 11:43

и с directx 9-11 всъщност: http://ventspace.wordpress.com/2011/11/ ... us-report/

gemicha
Site Admin
Site Admin
Регистриран: 20 ное 2003 22:20

Re: деца, не си губете времето с XNA

Мнение от gemicha » 01 дек 2011 09:52

Не вярвай на слухове. Докто няма официална информация всичко са спекулации.

DpakoH
Sometimes here
Sometimes here
Регистриран: 17 ное 2009 11:20

Мнение от DpakoH » 01 дек 2011 10:36

stoiko,

би ли споделил на твойта работа на какъв език пишете(c++, right?), какво технологии/туулове ползвате за гейм-дев? и отделно какво би препоръчал на някой, който се занимава с гейм-дев за хоби и е доста привързан към C# ? :)

разбира се, този въпрос се отнася за всички, които имат мнение по въпроса!

Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от stoiko » 01 дек 2011 11:42

DpakoHa написа:stoiko,

би ли споделил на твойта работа на какъв език пишете(c++, right?), какво технологии/туулове ползвате за гейм-дев? и отделно какво би препоръчал на някой, който се занимава с гейм-дев за хоби и е доста привързан към C# ? :)

разбира се, този въпрос се отнася за всички, които имат мнение по въпроса!
Аз писах предимно макс скрипт и луа, доста по-малко C++ докато професионално се занимавах с геймдев. Хемимонт е C++/lua/C#. Евала за луата и цялата готина инфраструктура около нея -- ооп, дебъгер, иде -- на пичовете в хемимонт. В момента пиша изключително C (в това число engine/игра), от време на време питон. Ми ако искаш бързи резултати вземи unity (май е C#/Mono?) или някой друг engine който се скриптва лесно. Иначе ти препоръчвам луа (много добър), питон (не толкова добър) или C/C++. за C# не знам... хубав език е предполагам, но след 2 години няма дори да можеш да си намериш работа с него.

DpakoH
Sometimes here
Sometimes here
Регистриран: 17 ное 2009 11:20

Мнение от DpakoH » 01 дек 2011 12:15

stoiko написа:хубав език е предполагам, но след 2 години няма дори да можеш да си намериш работа с него.
ще изясниш ли защо така смяташ? :?

Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от stoiko » 01 дек 2011 12:47

с Winodws 8 и Метро Silwerlight си отива. За да пишеш пълноценни метро приложения ще трябва да ползваш WinRT през C#,C++, JS/HTML5 вместо .net. В линка горе, хората спекулират че и XNA си заминава. C# е език няма как да "умре", но MS заявиха че за писане на "десктоп" приложения фокуса ще бъде върху JS/HTML5.

http://www.theregister.co.uk/2011/09/19 ... windows_8/
http://www.osnews.com/story/24846/Windo ... Developers

Потребителски аватар
KosSiO
Power User
Power User
Регистриран: 20 окт 2008 19:29

Мнение от KosSiO » 01 дек 2011 19:37

Много интересна тема. И все пак не мога да повярвам за XNA. MS доста вложиха в това да го рекламират, да накарат хората да го ползват, според мен доста добре се справят. Отделно, че XNA е супер за Indie игри, поради ред причини.

"XNA isn't invited to Win8" - как да коментирам това... Доста хора ползват XNA за да правят игри за XBOX поради причината, че не им трябва XBOX. C# дивелъпърите само могат да кажат "е, голяма работа". Относно това, че XNA няма промени (или няма да има нищо ново конктретно, за Wn8, поне за сега) е not a big deal, защото е общо взето ефикасен, пък и трябва ли заради новия OS, каквото и да е в него да се променя? Същите тия думи бих ги повторил и за WP7 само, че WP7 е not a big deal за съжаление....

Zammy
Power User
Power User
Регистриран: 17 фев 2008 05:47

Мнение от Zammy » 02 дек 2011 12:39

Никога, ама никога не разчитайте на технология от Майкрософт! Най-лошото е че ги убиват нещата, както пише в онази статия, тихичко в ноща.

Изплозвай C# и Unity. Можеш доста работа си намериш със C# не се притеснявай. Дори от XS си търсят C# програмисти за Unity.
Но... за мен Lua е по-добре от C# поради много пречини.

Stilgar
Power User
Power User
Регистриран: 12 яну 2006 22:15
Контакти:

Мнение от Stilgar » 02 дек 2011 14:21

Всички освен JS/HTML програмистите ще останат безработни. От Microsoft (и Google) така казаха:)

Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от stoiko » 02 дек 2011 14:40

Stilgar написа:Всички освен JS/HTML програмистите ще останат безработни. От Microsoft (и Google) така казаха:)
и освен C програмистите (във връзка с флейма оттатък) :)

Stilgar
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Stilgar » 02 дек 2011 14:53

Лежи ти на тая кълка:) Мойта е лесна аз пиша JS и HTML всеки ден ми ти как ще мигрираш? :)

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User
Регистриран: 02 дек 2010 22:51

Мнение от themean » 02 дек 2011 15:02

Stilgar написа:Всички освен JS/HTML програмистите ще останат безработни. От Microsoft (и Google) така казаха:)
Какво точно са искали да кажат или по-скоро защо са го казали
stoiko написа:
Не "flame-вам" по-скоро проявявам любопитство по-един малко по странен начин :)
Просто напоследък често ми се случва някакви хора да твърдят ,че C е по-добър от С++ като за основен аргумент се изтъква бързодействието
и ако знаят нещо аз искам да го изцедя ( не че ще ползвам С )

Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от stoiko » 02 дек 2011 15:05

Stilgar написа:Лежи ти на тая кълка:) Мойта е лесна аз пиша JS и HTML всеки ден ми ти как ще мигрираш? :)
ще мигрирам в рудодобива
themean написа:C е по-добър от С++ като за основен аргумент се изтъква бързодействието
няма такова нещо

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User
Регистриран: 02 дек 2010 22:51

Мнение от themean » 02 дек 2011 15:12

Под няма такова нещо какво искаш да каже
Че ти не си твърдял такова нещо
Или че C не е по производителен от С++
Ако е първото ми е ясно че ти не си твърдял такова нещо, но в темата имаше такива, които си го позволиха
Относно второто няма какво да кажа защото и аз съм на същото мнение
Съжалявам че спамя темата с неща принадлежащи на друга такава

gemicha
Site Admin
Site Admin
Регистриран: 20 ное 2003 22:20

Мнение от gemicha » 03 дек 2011 08:44

stoiko написа:
Съгласен. Като че ли бъдещето е на тези, които пишат ниско долу или високо горе. Ако си в средата и пишеш разни двигатели за игри ще ти става все по-трудно да си намираш работа...

Stilgar
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от Stilgar » 04 дек 2011 00:11

Да е жив и здрав Стойко, че направи малко flame да съживи форума.

Иначе сериозно смятам, че целия Dx team барабар с XNA (които сигурно са част от Dx team-а) в момента са привикани да работят по новия Xbox. Не очакван никой от тези да обади каквото и да е преди да обявят новата конзола и сигурно следващият release за PC ще е горе-долу когато пуснат конзолата. Аз ако бях един началник в MS така щях да направя. Така и така всички сериозни компании се правят на ударени с новите DX неща заради XP и от части заради Xbox та защо да си дават зор да пускат нещо сега? От друга страна конзолата сигурно е проект от най-висок приоритет (сигурно веднага след Windows и Office, най-много да е наравно с телефона и Azure) така че има смисъл да дръпнат ресурса там и да позагърбят малко PC gaming инструментите.

Отговори