Енджинът на Валв е по-бърз на Linux!

OpenGL и SDL и многоплатформено програмиране на игри.
Потребителски аватар
themean
Power User
Power User
Регистриран: 02 дек 2010 22:51

Re: Енджинът на Валв е по-бърз на Linux!

Мнение от themean » 09 сеп 2012 00:35

Нали. Gnome 2 си беше най-добър.

bobeff
Often here
Often here
Регистриран: 23 фев 2009 00:33

Мнение от bobeff » 10 сеп 2012 13:17

themean написа:Както вече казах и компилаторите са от значение а линуксото GCC се води за адски добро и оптимизирано.
В миналото GCC (порта му за Windows MinGW) генерираше по-бавен код от MSVC дори при О3 оптимизации. Не съм пробвал скоро, но не ми се вярва нещата да са се променили съществено. А до колкото съм чувал на Intel компилатора генерира най-бърз код и дори има автоматична векторизация (SIMD) за някой неща. Май новото MSVC също се очаква да има.
themean написа:Нали. Gnome 2 си беше най-добър.
Напълно съм съгласен. Когато Ubuntu минаха на Unity ги смених с Debian testing. Когато те минаха на Gnome 3 беше направо кошмар. На старата работа бяхме изцяло на Линукс, а компютрите бяха слабички и Gnome 3 просто едва вървеше. Принудих се да се разтърся за алтернативи и това което открих бе Xfce. Някъде бях чел, че дори самият Линус го препоръчва, след като и той се е изнервил от новият Gnome. Иначе Xfce e то си е доста дървено и грозновато на външен вид, но поне е доста изчистено и бързо.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 10 сеп 2012 13:50

bobeff написа: В миналото GCC (порта му за Windows MinGW) генерираше по-бавен код от MSVC дори при О3 оптимизации. Не съм пробвал скоро, но не ми се вярва нещата да са се променили съществено. А до колкото съм чувал на Intel компилатора генерира най-бърз код и дори има автоматична векторизация (SIMD) за някой неща. Май новото MSVC също се очаква да има.
Под уиндоус да.MinGW е някъде с около 30% по бавен от msvc 2010.Това е защото MinGW по някакъв начин емулира линукс.
Щеше да е доста по-добре ако пичовете от GNU се бяха хванали и бяха направили компилато за уиндоус вместо да емулират линукс среда под уиндоус.
Скоро надявам се да има смислена алтернатива на msvc в лицето на CLang
Edit:
Извинявам се, че бягам от главната тема

Потребителски аватар
stoiko
Power User
Power User
Регистриран: 04 дек 2003 15:44
Контакти:

Мнение от stoiko » 10 сеп 2012 16:23

ползвам линукс отдавна и играя "игрички" и си ги купувам. ползвам awesomeWM + някои аплети от гноме/унити. жена ползва новото unity и го харесва. аз също го ползвам когато се правя на художник и го намирам за по-добро от последния гном.
themean написа:
bobeff написа: В миналото GCC (порта му за Windows MinGW) генерираше по-бавен код от MSVC дори при О3 оптимизации. Не съм пробвал скоро, но не ми се вярва нещата да са се променили съществено. А до колкото съм чувал на Intel компилатора генерира най-бърз код и дори има автоматична векторизация (SIMD) за някой неща. Май новото MSVC също се очаква да има.
Под уиндоус да.MinGW е някъде с около 30% по бавен от msvc 2010.Това е защото MinGW по някакъв начин емулира линукс.
Щеше да е доста по-добре ако пичовете от GNU се бяха хванали и бяха направили компилато за уиндоус вместо да емулират линукс среда под уиндоус.
Скоро надявам се да има смислена алтернатива на msvc в лицето на CLang
Edit:
Извинявам се, че бягам от главната тема
не можах да намеря бенчмарк който показва предимство на VC. ето тук един стар който показва че GCC и VC са горе долу гуша за гуша.
http://keyj.emphy.de/compiler-benchmark/
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_magnet.svg
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_flowers.svg
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_cube.svg
за кои версии на компилаторите говорим? за какъв код говорим? какво значи автоматична векторизация на някои неща? sse инструкции се генерират и от GCC. MinGW не емулира нищо. То е native порт на GNU tool-овете за windows. Това 30% леко намирисва, все пак всеки ден си портвам нещата за windows и не виждам разлика в скоростта с linux.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 10 сеп 2012 18:00

stoiko написа: не можах да намеря бенчмарк който показва предимство на VC. ето тук един стар който показва че GCC и VC са горе долу гуша за гуша.
http://keyj.emphy.de/compiler-benchmark/
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_magnet.svg
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_flowers.svg
http://keyj.emphy.de/files/kjbench_results_cube.svg
за кои версии на компилаторите говорим? за какъв код говорим? какво значи автоматична векторизация на някои неща? sse инструкции се генерират и от GCC. MinGW не емулира нищо. То е native порт на GNU tool-овете за windows. Това 30% леко намирисва, все пак всеки ден си портвам нещата за windows и не виждам разлика в скоростта с linux.
Да да май си прав. Инфорамцията ми за 30% процента е или от стаковерфлол ли някой друг форум.Немога да намеря линк, но пича беше написал, че една и съща програма компилирана под уиндоус с mingw и msvc се рънва с 30% по-бързо в полза на msvc а под линукс 10-тина пъти по-бързо.
И да явно има сериозна разлика между cygwin и mingw.И въпреки това ми се струва, че mingw нагажда поведението на линукс към уиндоус, тъйкато е
мултиплатформен.

aSmith
Regular User
Regular User
Регистриран: 11 авг 2004 20:09

Мнение от aSmith » 10 сеп 2012 19:03

themean написа:И въпреки това ми се струва, че mingw нагажда поведението на линукс към уиндоус, тъйкато е
мултиплатформен.
Хм, не съм сигурен какво имаш предвид, тук ама не си прав. :lol: MinGW е просто порт на GCC за Windows, като се стреми да е native, т.е. да не емулира unix, ами да ползва API-тата на операционната система.

Аз също не съм забелязал някакви разлики в скоростта на exe-тата, само има разлика в скоростта на компилирането gcc под-линукс е с пъти по бърз от mingw gcc, с vc++ не съм сравнявал, но на машини с малко ядра вероятно vc++ е по-бърз на машини с повече gcc-то вероятно се изравнява или води, защото скалира по-добре.
Единствено intel-ския e по-напред с 5-10-20%, ама то го има за и линукс, т.е. все тая, стига да имаш пари да си го купиш, де. :)

BIGBUGEX
Regular User
Regular User
Регистриран: 29 мар 2004 00:42

Мнение от BIGBUGEX » 10 сеп 2012 19:06

Мене най-много ме кефи генерираният код от GCC, апропо. Поне това което съм тествал не отстъпва дори на интелския. Разби си цял клас на вектор и си го сметна. Векторно конструиране, векторни сметки със заключени в гет/сет характеристики. Хареса ми че погази канона така брутално. И го направи с финес, за разлика от опонентите.

pdimov
gosu
gosu
Регистриран: 02 дек 2003 01:04

Мнение от pdimov » 10 сеп 2012 20:04

Като се говори за GCC, трябва да се уточнява версията, понеже те доста оптимизатор написаха последно време. Разликата между примерно mingw-gcc 3.4.6 под windows и gcc 3.4.6 под Линукс е нулева, само дето официалното mingw-gcc обикновено е около стотина версии назад. (Друг е въпроса, че ако човек иска нещата му да вървят на примерно CentOS 5 и разни други подобни, не може да ползва твърде ново gcc.)

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 10 сеп 2012 21:35

Аз официално абдикирам от тая тема, тъй като никога не съм правил бенчмаркове.Цялата ми информация е прочетена някъде другаде и следователно нямам право да давам мнение :).
Благодаря за проявеното търпение :)

aSmith
Regular User
Regular User
Регистриран: 11 авг 2004 20:09

Мнение от aSmith » 11 сеп 2012 01:53

pdimov написа: (Друг е въпроса, че ако човек иска нещата му да вървят на примерно CentOS 5 и разни други подобни, не може да ползва твърде ново gcc.)
То това Валве много много не ги грее, защото centos/rhel не са домашни, а корпоративни дистрибуции, т.е. инсталират ги компаниите с по много компютри, а там игри не се играят, а пък Убунту си ползват сравнително нови компилатори, gcc 4.5 и 4.6 (вероятно и 4.7 в последната версия 12.10).

BIGBUGEX
Regular User
Regular User
Регистриран: 29 мар 2004 00:42

Мнение от BIGBUGEX » 11 сеп 2012 05:15

pdimov написа:Като се говори за GCC, трябва да се уточнява версията, понеже те доста оптимизатор написаха последно време. Разликата между примерно mingw-gcc 3.4.6 под windows и gcc 3.4.6 под Линукс е нулева, само дето официалното mingw-gcc обикновено е около стотина версии назад. (Друг е въпроса, че ако човек иска нещата му да вървят на примерно CentOS 5 и разни други подобни, не може да ползва твърде ново gcc.)
Не съм много сигурен в момента. Последната версия преди около година някъде. Срещу интелския, който в момента е на 2 итерации от последната версия. Срещу VS 2008 от страна на Микрософт.

Потребителски аватар
Kerberos
Power User
Power User
Регистриран: 24 фев 2005 16:08
Контакти:

Мнение от Kerberos » 11 сеп 2012 16:27

MinGW е порт на GCC, който ползва изцяло Win API, Cygwin е пълна POSIX емулация. Разликата е, че с MingGW само някой неща могат да се портнат, а със Cygwin - всичко (теоритично).

SuryIIID
Power User
Power User
Регистриран: 01 яну 2004 21:03
Контакти:

Мнение от SuryIIID » 07 ное 2012 08:49

NVIDIA Delivers Massive Performance Boost To Linux Gaming
http://nvidianews.nvidia.com/Releases/N ... g-8ac.aspx

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 07 ное 2012 10:48

Супер. Новината може само да ме радва.Дано това накара повече разработчици да пишат за линукс или по-скоро повече потребиители да го ползват.

Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Регистриран: 07 дек 2003 21:52
Контакти:

Мнение от haho » 07 ное 2012 10:54

themean написа:Супер. Новината може само да ме радва.Дано това накара повече разработчици да пишат за линукс или по-скоро повече потребиители да го ползват.
Ако ще правим порт на нашата игра за PC то със сигурност ще има и Линукс версия, даже мисля, че ще е пилотна, тоест ще се оптимизира за нея.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 07 ное 2012 13:21

haho написа:
themean написа:Супер. Новината може само да ме радва.Дано това накара повече разработчици да пишат за линукс или по-скоро повече потребиители да го ползват.
Ако ще правим порт на нашата игра за PC то със сигурност ще има и Линукс версия, даже мисля, че ще е пилотна, тоест ще се оптимизира за нея.
Мисълта ,че можеш да си играеш с драйверите те гъделичка от вътре :).
edit:
Това е добър ход, тъй като аз мисля, че valve правят този трик със steam за линукс заради тяхната конзола.Тоест ако играта ви върви за линукс би трябвало да върви и на тяхната конзола.

Отговори