Енджинът на Валв е по-бърз на Linux!

OpenGL и SDL и многоплатформено програмиране на игри.
Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Регистриран: 07 дек 2003 21:52
Контакти:

Енджинът на Валв е по-бърз на Linux!

Мнение от haho » 02 авг 2012 11:55

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTE1MjI

http://blogs.valvesoftware.com/linux/faster-zombies/

За мен Линукса е по-добра платформа защото всеки дивелопер може на много ниско ниво да профилира и да открива проблеми. Виждам как нашата игра върви съвсем малко по-добре на Windows на машина с 10 ПЪТИ! по-мощен хардуер отколкото на PS3. На Линукса, особено и когато графичния драйвер е отворен (в случая с Интел), можеш да направиш по-подробен анализ. Да не говорим, че ако искаш можеш да си направиш твое си апи, подобно на GCM, което да реди нейтив командни буфери на няколко ядра - това си умирам да го пробвам, но нямам време :(

gemicha
Site Admin
Site Admin
Регистриран: 20 ное 2003 22:20

Re: Енджинът на Валв е по-бърз на Linux!

Мнение от gemicha » 03 авг 2012 07:35

Аз лично виждам твърдението на Valve като часто от рекламната им кампания за Ubuntu Steam. Ако това което твърдят е вярно, всички ние щяхме да видим подобни резултати преди доста време в игрите на id. Там имаме сорса има различни версии с OpenGL и DirectX и най-важното всеки може да се провери резултатите.

Аз лично не очаквам Valve да публикуват сорса на техните тестове или дори по-подробна информация за разликите. Бъдещето ще покаже какво са имали в предвид и какво точно са измервали. Може да се окаже, че да играеш игри от Ubuntu Steam трябва да си смениш драйверите с такива, които са "оптимизирани" за игри. Повечето драйвери са "оптимизирани" за определени игри и дори използват името на процеса за да отключат един или друг вид оптимизация. Ако Windows драйвера не е оптимизиран за теста на Valve, а Linux драйвера е оптимизиран то нормално да имаш разлика. Аз лично не вярвам, че на един и същи хардуер може да постигнеш такава разлика от 20% ако и на двете платформи се опиташ да направиш максимално доброто.

Сравненито между PS3 и Windows е некоретно. Това е като сравнение на автомобил от формула 1 и луксозен автомобил за масова употреба. Единия е създаден за писта и няколко стотин километра пробег. Другия трябва да може много повече неща и да работи добре с години и стотици хиляди километри.

Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от haho » 03 авг 2012 11:09

gemicha написа:Сравненито между PS3 и Windows е некоретно.

За PS3 и Windows е некоректно, но за PS3 и Линукс не е. На Линукс, ако искаш, от юзърспейса можеш да си играеш с хардуера на толкова ниско ниво, разбирай така се правят оптимизации, колкото и на PS3. Виж какво е KMS и libdrm. На Windows просто няма начин. Ако се създаде developer efort, нещо за което Валв може да помогне, то гледай как Linuxa ще изважда ПОНЕ едни 20-30% отгоре. Както казах нямам търпение да си поиграя с тези неща, но нямам време.

Игрите на ИД са що годе портнати за Linux, не са толкова оптимизирани на ниско ниво.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User
Регистриран: 02 дек 2010 22:51

Мнение от themean » 03 авг 2012 11:56

Е то линукс има няколко проблема :
1) Скапаните графични среди
2) Драйверите на видеото ако си със стара карта(не дай си боже с ATI)
3) Слабата документация на някакви апита свързани с него (xlib например)

Иначе не е тайна за никой, че програмите по линукс се рънват доста по-бързо от колкото под уиндоус.Линукса е много по-просто устроен.
За видео приложенията можеш да изискаш от X-сървъра директна връзка(тоест комуникацията да не е клиент сървър) и всичко останало вече опира до драйвер на видеото.
А до колкото знам за новите карти вече и ATI правят драйвери за линукс.
Аз разбира се предпочитам уиндоус като платформа, защото всичко е много по-документирано а и не се бориш с графичната среда като прасе с тиква.

Stilgar
Power User
Power User
Регистриран: 12 яну 2006 22:15
Контакти:

Мнение от Stilgar » 03 авг 2012 12:42

Еми явно ще трябва да инсталирам Lunix догодина :(

BTW какво се губи от тоя достъп до хардуера? Security?

gemicha
Site Admin
Site Admin
Регистриран: 20 ное 2003 22:20

Мнение от gemicha » 03 авг 2012 22:56

haho написа:На Линукс, ако искаш, от юзърспейса можеш да си играеш с хардуера на толкова ниско ниво, разбирай така се правят оптимизации, колкото и на PS3. Виж какво е KMS и libdrm. На Windows просто няма начин. Ако се създаде developer efort, нещо за което Валв може да помогне, то гледай как Linuxa ще изважда ПОНЕ едни 20-30% отгоре.
20% разлика ми се вижда твърде мното, но по принцип съм съгласен с теб. Ако можеш да оптимизираш за определн хардуер ще имаш по-добри резултати. Подобно оптимизиране може да се прави за PS3/XBOX360 защото е с десетилетия е на пазара. Това обаче не е така за PC-тата. Много трудно може подобни оптимизации да работят върху друга карта от същото поколение. Няма как да се направи да се скалира върху огромно количество и разнообразие от графичен хардуер.

Другия вариент е да кажеш, че имаш унифициран интерфейс и си готов да платиш някаква цена, но това, което напишат хората ще работи днес на всякакъв хардуер и утре на всякакъв хардуер. Това е което прави Windows. Обърни внимение, че унифицираните драйвери на NVidia са повече от 100Мб за да може да поддържат различните техни картни на пазара. Всички тези драйвери работят с един и същи интерфейс към OS-а. Явно картите се различават драстично и няма лесен начин да се унифицират. Ако имаше лесен начин NVidia щяха да са първите, които да го направят.

Това, че Linux е по-бърз от Windows са митове. Обратното също е толкова вярно. Ядрата на различните системи са оптимизирани за различни задачи. За едни задачи едната система ще е по-добра от другата. Обикновенно това не е проблем нито за едната нито за другата система. Разликите, там където ги има, идват от нивото на програмиращите на определене система.

Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от haho » 04 авг 2012 00:47

Има ААА заглвия, които от вуле са над 2 млн реда код. При това положение ми се струва оправдано да се напишат по едни 5-10 хиляди реда код, който да оптимизират играта за хардуера, който е активен на пазара. Ако пък си производител на енжини то ще е много добре ако енжина ти се възползва на 100% от хардуера. Не ми казвай, че под Уиндоус можеш да използваш 95%, това просто не е вярно.
За това не е виновна операционната система, напротив D3D11 е идеалното апи. Драйверите обаче са от времето когато е нямало многоядрени процесори. Драйверите пишат всичко в контекст, който накрая флъшват, не са pure device. Всичко като pure device и deferred execution се симулира върху еднонишковия контекст, затова д3д11 бави. Драйверите са милиони редове код - 2,3,5 няма да бъдат пренаписани скоро.
На мен за това ми харесва Линукса защото ДРМ е с отворен код. Можеш да си направиш твой си узърспейс с бекенд за 2,3 вида хардуер, няма да ти излеза повече от 20 000 реда. Можеш да редиш нейтив командни буфери супер бързо на няколко ядра и след това да ги къмитваш към ДРМ. Така ще разпределиш оувърхеда(който е много) от дроуколовете на различните ядра. Къмитването на дроуколовете на една средно тежка сцена от крайзис е 5-6 милисекунди на моята машина, тук няма никакво GPU, само CPU

zaphod
Power User
Power User
Регистриран: 01 мар 2004 21:46

Мнение от zaphod » 06 сеп 2012 07:51

то хубаво, ама нещо не се пишат много игри за линукс, факт. защо това е така можете да попитате шефчетата които вземат тия решения, но моята хипотеза е че просто потребителите на линукс няма да са много навити да платят за игрите. тъй че и десет пъти по-бързо да върви под линукс, тия неща просто не се решават на техническо ниво.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 06 сеп 2012 11:15

zaphod написа:то хубаво, ама нещо не се пишат много игри за линукс, факт. защо това е така можете да попитате шефчетата които вземат тия решения, но моята хипотеза е че просто потребителите на линукс няма да са много навити да платят за игрите. тъй че и десет пъти по-бързо да върви под линукс, тия неща просто не се решават на техническо ниво.
По-скоро са супер малко а не че не биха се навили.

zaphod
Power User
Power User
Регистриран: 01 мар 2004 21:46

Мнение от zaphod » 07 сеп 2012 07:05

малко са наистина, но пък са ти в кърпа вързани, няма конкуренция.
между другото, все пак това според мене е съмнителна като цяло новина. гледал съм портваем софтуер под линукс и Windows - няма разлика. и не виждам защо ще има, необичайно ми изглежда системните функции да са тясното място за каквото и да е. единствено може би алокация/деалокация, но добре оптимизирания софтуер не бива да съдържа алокации/деалокации във ъвтрешни цикли и други такива тесни места.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 07 сеп 2012 12:46

zaphod написа:малко са наистина, но пък са ти в кърпа вързани, няма конкуренция.
между другото, все пак това според мене е съмнителна като цяло новина. гледал съм портваем софтуер под линукс и Windows - няма разлика. и не виждам защо ще има, необичайно ми изглежда системните функции да са тясното място за каквото и да е. единствено може би алокация/деалокация, но добре оптимизирания софтуер не бива да съдържа алокации/деалокации във ъвтрешни цикли и други такива тесни места.
Няма значение дали са вързани в кърпа или не ако не са достатъчно за да изплатят инвестицията.
Разликата в бързодействието може да идва както от компилаторите така и от библиотеките които са ползвани а може да има и други фактори, но тук трябва да се изкаже някой баш разбирач.

BIGBUGEX
Regular User
Regular User
Регистриран: 29 мар 2004 00:42

Мнение от BIGBUGEX » 07 сеп 2012 20:05

Ако си говорите за хардкор линуксчиите, тва е загубена кауза. До сега не са играли игрички, няма да тръгнат тепърва да играят. Напоследък е тенденция опростяването на работата с линукс. Идиото-френдли направо. Тва предполагам е опит да се яхне тая тенденция. Тия приказки за по-бързия линукс са боклучки в очите. По-орязан - може.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 07 сеп 2012 22:04

BIGBUGEX написа:Ако си говорите за хардкор линуксчиите, тва е загубена кауза.
Е те такова дживотно нема :).
BIGBUGEX написа:Напоследък е тенденция опростяването на работата с линукс. Идиото-френдли направо.
Е т'ва са тъпите графични среди дето стават все по неизползваеми. Иначе сами линукс си е същия кажи речи.
BIGBUGEX написа: Тия приказки за по-бързия линукс са боклучки в очите.
Много хора твърдят, че са правили бенчмаркове при които линукс дава значително по-добри резултати.
Не би трябвало да е учудващо все пак линукс е замислен да е по-простичък.Като скоростна кутия с по-малко колела, нормално е да има по-добро кпд.
Както вече казах и компилаторите са от значение а линуксото GCC се води за адски добро и оптимизирано.
Всички обичаме уиндоус и си го ползваме, но той е операционна система за работа, докато линукс е за каквото го направиш , сървър, конзола, часовник, телефон и тн.

BIGBUGEX
Regular User
Regular User
Регистриран: 29 мар 2004 00:42

Мнение от BIGBUGEX » 07 сеп 2012 22:35

Точно тъпите графични среди могат да докарат аудиторията. Вече можеш да си настроиш всичко без един ред в конзолата. Гол линукс няма шанс за такива цели.

Потребителски аватар
themean
Power User
Power User

Мнение от themean » 08 сеп 2012 11:27

BIGBUGEX написа:Точно тъпите графични среди могат да докарат аудиторията. Вече можеш да си настроиш всичко без един ред в конзолата. Гол линукс няма шанс за такива цели.
Доста си прав. Това не означава че графичните среди не са тъпи.Бавни, бъгави неудобни за ползване ,... .Не могат да стъпят на малкия пръст на графичната среда на уиндоус (лично мнение).
От тия които съм ползвал gnome 2 е най-добър.

Потребителски аватар
haho
Power User
Power User
Контакти:

Мнение от haho » 08 сеп 2012 17:37

Като се заговори за графични среди на Линукс да взема да се оплача от Юнити на Убунту. Какво им стана на Каноникал, та не продулжиха с гном ?!

Отговори